اخبار > راهکارهای اقتصاددان دانشگاه مازندران برای افزایش تولید  چاپ        ارسال به دوست

در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا مطرح شد:

راهکارهای اقتصاددان دانشگاه مازندران برای افزایش تولید

 

 

 

 

 

 

در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا مطرح شد:

راهکارهای اقتصاددان دانشگاه مازندران برای افزایش تولید

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر احمد جعفری صمیمی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران به تشریح راهکارهای لازم و عملیاتی برای افزایش تولید و کاهش مشکلات موجود در سطح کشور و مازندران پرداخت.

       دکتر جعفری صمیمی در خصوص نتایج و دست‌آوردهای افزایش تولید اظهار داشت: افزایش تولید موجب ایجاد افزایش اشتغال، کاهش بیکاری و کنترل قیمت‌ها می‌شود که پاسخ تمام مسایل اقتصاد کلان است اما در اجرا کار چندان ساده‌ای نیست. برای افزایش تولید، تمام دستگاه‌ها و بخش‌ها باید با هم متحد باشند اما وظیفه اصلی با توجه به این‌که در قانون اساسی هم ذکر شده به عهده دولت است.

       استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: بهترین کاری که دولت برای افزایش تولید می‌تواند انجام دهد تقویت بخش خصوصی و برداشتن موانع است که برای این‌کار باید برای مسئولان اجرایی، هدف‌گذاری و ارزیابی عملکرد انجام شود. موانع کلی مانند تحریم، نوسانات نرخ ارز، تورم، کسری بودجه دولت و غیره وجود دارد که دولت می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق و همکاری همه‌جانبه مشکلات را برطرف کند.

         وی با اشاره به این‌که قوانین خوبی در کشور وجود دارد اما در اجرا، نظارت نمی‌شود، افزود: البته در درجه اول قانونگذار نباید قانونی را که دست و پاگیر و پیچیده باشد، وضع کند چرا که همین پیچیدگی باعث درو زدن قانون و روی آوردن به فساد می‌شود.

       استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران، سوءاستفاده از امکانات دولتی برای منافع شخصی را تعریف فساد دانست و گفت: متاسفانه فساد یکی از مشکلات اساسی است.

         دکتر جعفری صمیمی بیان کرد: مجموعه زیادی بر تولید و موانع تولید اثر می‌گذارند که به برنامه همه‌جانبه و دقیق نیاز دارند و مسئولان دولتی هم باید از مدیران مختلف به صورت دقیق عملکرد را بخواهند و پیشرفت‌ها در عمل بررسی شوند.

        وی با بیان این‌که هر استانی مزیت‌های نسبی نسبت به سایر استان‌ها دارد، گفت: بخش کشاورزی در مازندران به دلیل این‌که عمدتا به صنایع و مواد غذایی وابسته است یکی از مهم‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود و هم‌چنین بخش خدمات، جهانگردی، توریسم و صنایع پاک نیز می‌توانند در این استان نقش بسیار مهمی در تولید ایفا کند.

       استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران افزود: در اکثر کشورهای موفق، دولت برای تشویق کشاورز، محصولات کشاورزی را به چند برابر قیمت بازار از کشاورز می‌خرد اما در استان مازندران، کشاورز به دلیل نیاز مالی و وام‌ها، محصول خود را زودتر از موعد به دلال‌ها پیش‌فروش می‌کند در صورتی‌که تعاونی‌ها و غیره وجود دارند اما در عمل اتفاق نمی‌افتد.

        دکتر جعفری صمیمی اضافه کرد: کاهش قدرت خرید مردم از تورم بالا به‌وجود می‌آید و افزایش تورم نیز کاهش ارزش پولی ملی را به‌دنبال خواهد داشت که علت اصلی افزایش نقدینگی و یکی از ریشه‌های مهم ایجاد افزایش نقدینگی دولت است.

      وی در پایان مصاحبه با اشاره به این‌که دولت یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کلان هست، یادآور شد: دولت باید درآمدهای پایدار و اساسی را با برنامه‌ریزی خیلی دقیق کسب کند اما چون درآمدهای دولت کم است، ساده‌ترین راه، استقراض از بانک مرکزی است که این استقراض، افزایش حجم پول را به‌دنبال دارد و چون با افزیش تولید همراه نیست در نتیجه قیمت‌ها بالا و قدرت خرید مردم پایین می‌آید و ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 

 


٠٩:٠٦ - شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٢٨٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٦٢٨