اخبار > ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه‌گیری و گزینش برخی ترکیبات زیستی و دارویی توسط دانش‌آموخته دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

موفقیتی دیگر در دانشگاه مازندران:

ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه‌گیری و گزینش برخی ترکیبات زیستی و دارویی توسط دانش‌آموخته دانشگاه مازندران

 

 

 

 

 

موفقیتی دیگر در دانشگاه مازندران: 

          ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه‌گیری و گزینش برخی ترکیبات زیستی و دارویی توسط دانش‌آموخته دانشگاه مازندران

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، ائمه باقري‌حشكوايي پژوهشگر جوان و فارغ‌التحصیل مقطع دکتری از دانشگاه مازندران توانست با طراحی و  ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه‌گیری و گزینش برخی ترکیبات زیستی و دارویی، رتبه سوم نوآوری در گروه تخصصی زيست فناوري و علوم پايه پزشكي را به خود اختصاص دهد.
       بر اساس این گزارش، در این طرح با استفاده از آپتامرهای اختصاصی، نانو ذرات و نانو ساختارها، آپتا حسگرهای الکتروشیمیایی برای برخی از ترکیبات دارویی مانند کلرامفنیکل، اپیروبیسن و ترکیبات مهم بیولوژیکی مانند ترپیتوفان(نمونه‌هایی از مولکول کوچک) و سلول سرطانی روده بزرگ ۲۶_ct (نمونه ای از سلول های کامل)، به عنوان آنالیت‌های هدف طراحی شود.
       خلاصه‌ای از توضیحات مربوط به این طرح که با راهنمایی دکتر جهانبخش رئوف، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و دانشمند یک درصد برتر جهان به انجام رسیده است را از زبان این پژوهشگر در ذیل مطالعه کنید:
       آپتامرها، نوکلئیک اسیدهای تک‌رشته‌ای هستند که با تمایل و برگزیدگی بالا به گستره وسیعی از مولکول‌های هدف متصل می‌شوند. از این‌رو، آپتامرها به عنوان یک نوع جدید از لایه‌های تشخیص زیستی در زیست‌حسگرها برای تشخیص مولکول‌های کوچک و سلول کامل به کار گرفته شده‌اند.
       به این منظور، با تثبیت آپتامرهای شناخته شده برای ترکیبات ذکر شده بر روی سطح الکترود، آپتا حسگرهای الکتروشیمیایی برای این گونه‌های آزمایشی طراحی گردید.
       نوع بستر الکترودی بر مبنای نانوساختارها، چگونگی تثبیت آپتامر و هم‌چنین شیوه ایجاد علامت تجزیه‌ای و تشخیص، از جمله مواردی است که در این پروژه مورد برسی و توسعه قرار گرفته است.
       از طرفی با توجه به افق‌های جدید در زمینه به کارگیری نانو مواد در افزایش کارایی زیست‌حسگرها، امکان استفاده از آن‌ها هم در مرحله تشخیص الکتروشیمیایی و هم برای تقویت موثر علامت تجزیه‌ای مورد مطالعه قرار گرفت. از روش‌های مختلف تصویربرداری و طیف‌بینی برای مطالعه آپتاحسگر تهیه شده و از فنون‌های مختلف الکتروشیمی تجزیه‌ای نظیر روش‌های متفاوت ولتامتری و طیف‌بینی امپدانس الکتروشیمیایی برای تشخیص و اندازه‌گیری گونه‌های آزمایشی استفاده شد.


تصاویر بیشتر
روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه‌های گروهی


١٣:٣٧ - دوشنبه ٩ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٧١١    /    تعداد نمایش : ١٦٧٢٥